Brokkoli és az emlőrák
Keresztes virágú zöldségek, mint pl. a brokkoli csökkenthetik az emlőrák kialakulásának kockázatát.A keresztes virágú zöldségekben, de legfőképpen a brokkoliban található vegyületek, mint pl. a szulforafán és az indol-3-karbinol, rákellenes tulajdonságokkal rendelkeznek. A világ legkülönbözőbb pontjain folyamatosan vizsgálják a brokkoli rákellenes hatását.
Az eddigi vizsgálatok egyértelműen azt bizonyították, hogy férfiaknak és nőknek is megéri rendszeresen brokkolit fogyasztani, hisz a különböző daganatos betegségek előfordulását ill. kiújulását szépen lehet vele csökkenteni.
“A brokkoliban található egyik anyag, a szulforafán, segít megelőzni, illetve gyógyítani az emlőrákot úgy, hogy azokat az őssejteket célozza meg, amelyekből a daganat kialakul” – állítják az amerikai Michigan Egyetem Rákkutató Központjának munkatársai. A kutatás során a szulforafán nevű vegyületet vizsgálták, amely többek között a brokkoliban található meg. Rájöttek, hogy a szulforafan egy olyan kemopreventív anyag, ami képes elpusztítani a rákos őssejteket, így akadályozva meg a tumor kialakulását.
Nézzük sorban milyen kutatások is történtek a brokkoli daganatos betegségekre kifejtett hatásával kapcsolatban az utóbbi években. A teljesség nélkül, a legfontosabb klinikai vizsgálatokat emeljük ki cikkünkben.
- Egy 2005-ben leközölt vizsgálatban azt találták, hogy az indol-3-karbinol blokkolja azoknak a vérereknek a növekedését, amelyek szükségesek a tumorok növekedéséhez (2).
- Egy 2011-ben publikált tanulmány szerint a brokkoliban nagy mennyiségben található szulforafán gátolja a daganat növekedését és áttétképzését, valamint serkenti a programozott sejthalált emlőrákos sejtekben (3).
- Egy svéd tanulmány megállapította, hogy azok a menopauza utáni nők, akik napi 1-2 adag keresztes virágú zöldséget is rendszeresen fogyasztottak, 20-40%-kal alacsonyabb a mellrák kialakulásának kockázata (4).
- Egy 2012-es olasz tanulmány során kiderült, hogy a keresztes virágú zöldségek heti egyszeri fogyasztása jelentősen csökkentette a különböző daganatos betegségek kockázatát, így pl. az emlőrák kockázata 17%-kal csökkent, és hasonló hatással volt a szájüregi daganatok, a garat- és nyelőcsőrákok, végbélrákok, a veserák esetében is. A vizsgálat több mint 20.000 beteg bevonásával zajlott (5)!
- Egy tanulmány szerint az egészséges posztmenopauzális nőknél napi 500 gramm brokkoli rendszeres fogyasztása kedvező hatással volt az ösztrogén anyagcserére (6) .
A különböző vizsgálatokban használt szulforafán koncentráció magasabb volt annál, mint amit a brokkoli rendszeres elfogyasztásával vihetünk be a szervezetünkbe. Brokkoli kivonat formájában már létezik, de a hatékony koncentrációja még nincs véglegesen beállítva. Aki nem szereti a brokkolit, vagy nem tudja a rendszeres fogyasztását friss zöldségből biztosítani, nekik jelenthet jó megoldást a Brokkoli kivonat kapszulázott formában történő használata.
Fontos hangsúlyozni, hogy a kutatás eredményeit embereken még nem tesztelték! De az már most is biztos, hogy ha sok brokkolit fogyasztunk, nagy valószínűséggel egészségesebbek leszünk!
Fontos! Ez a cikk tájékoztatási célokat szolgál! A benne lévő információk nem helyettesítik az orvosi terápiát! Amennyiben kérdései merültek fel e cikkel kapcsolatban keressék a cikk szerzőjét.
Források:
- https://clincancerres.aacrjournals.org/content/16/9/2580.abstract?sid=16ab66a6-1398-4ebc-a431-858bd61231de
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15969492
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21617865
- https://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1031379
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22328735
- https://cebp.aacrjournals.org/content/9/8/773.long