Megelőzhető-e a téli influenza?
Tél=Influenza? A tél nem csak a szánkózásról és a síelésről szól, hanem sajnos a téli megfázásról és a téli influenzáról is! De ha elolvassa összeállításunkat, rájön, hogy nem kötelező a téli időszakban influenzásnak lenni, hisz elég sok féle lehetőség van a megelőzésére.
Az influenza vírus köhögés, tüsszentés és beszéd közben cseppfertőzéssel terjed. A téli időszak azért kedvezhet az influenza vírus terjedésének, mert az alacsony környezeti hőmérséklet hatására a kórokozó vastag védőburkot képez maga körül, amely biztosítja számára a túlélést.
A megfázás, torokgyulladás elkerülése érdekében érdemes gyógyteákat inni, illetve, ha már itt a baj, akkor a tünetek enyhítésére, a gyorsabb gyógyulás reményében fogyasztani. Minél erősebb az immunrendszerünk, annál kevésbé tud ágyba dönteni bennünket a téli betegség.
Az immunrendszerünk megerősítésére több féle természetes anyagot is használhatunk. Mostani összeállításunkban – a teljesség igénye nélkül- néhány immunerősítő gyógynövényt, gyógygombát ajánlunk a figyelmükbe.
- Lapacho: az egyik leghatékonyabb baktérium, vírus és gombaölő hatással rendelkező tea, mely egy dél-amerikai fa kérgéből készül. Gátolja a gyulladások kialakulását, felgyorsítja azok lezajlását, mérsékeli a fájdalmat, és támogatja az immunrendszer aktivitását. Elkészítési módja különbözik a többi gyógynövényes teáétól: 1 liter vízhez 2 evőkanál vagy 3-4 filter fakérget kell számítani, 10-15 percig főzni kell, majd még 10 percig áztatni mielőtt elfogyasztjuk. 4 hetes kúraszerű fogyasztása csökkentheti a fertőzésekre való hajlamot és lerövidítheti a kialakult fertőzés gyógyulási idejét.
- Macskakarom: a másik fontos dél-amerikai immunerősítő. Kúraszerű szedése megelőzésre is ajánlható, ilyenkor elegendő kisebb mennyiség is (napi 1 tabletta). Azonban ha a már meglevő bajt szeretnénk orvosolni, átmenetileg emeljük meg az adagot 2-3×1 tablettára. A macskakarom gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény, hisz bizonyított a hatékonysága!
- Kurkuma: a belőle kivont festék, a kurkumin erős gyulladásgátló. Egy klinikai kísérletben a kurkumin gyulladásgátló hatását összehasonlították az elterjedt gyulladásgátló gyógyszerekével, és azt találták, hogy a reumás jellegű ízületi gyulladással bajlódó embereknél a kurkumin ugyanolyan jótékony hatású volt, mint a gyógyszer, de az utóbbi káros mellékhatásai nélkül.
- Shiitake gyógygomba: a Shiitake gyógygomba egészségvédő hatása elsősorban szénhidrát-összetételében rejlik, anyagai gátolják a baktériumok és vírusok szaporodását, és az immunrendszer erősítő hatással is rendelkeznek. Hasonlóan jó lehet a Maitake és a Ganoderma gyógygomba is.
- Cordyceps (kínai hernyógomba): természetes antibiotikumnak is nevezik. A Cordyceps hozzájárul a szervezet energiaszintjének növeléséhez és az immunrendszer erősítéséhez. Tudni kell azonban róla, hogy vérhígító kezelés mellett nem ajánlott használni.
- Bíbor kasvirág (Echinacea): a növény frissen préselt levének legfontosabb hatóanyaga rákötődik a vírusok és baktériumok felszínére, odavonzza és fehérvérsejteket, és elősegíti a falósejtek munkáját, vagyis az idegen elemek eltakarítását. A visszatérő fertőzések, gyulladások, herpeszek megelőzésére és kiegészítő kezelésére ajánlható.
- Ginzeng: nagyon jól használható betegségek megelőzésére. Fogyasztható gyógytea, vizes-alkoholos kivonatok, kapszulák formájában is. Kúraszerű fogyasztásánál 3 hónap után 1–2 hét szünet beiktatását javasolják. Használatát nem ajánlják várandósoknak, szoptató anyáknak, magas vérnyomásban és szívritmuszavarban szenvedőknek, asztmás és tüdőtágulásos betegeknek, valamint véralvadási zavarokkal küszködőknek.
- Homoktövis: a sárga színűre érett bogyótermés rendkívül gazdag C- vitaminban, és ezek együtt erősítik szervezet betegségekkel szembeni ellenálló-képességét. Fontosabb hatásai: adaptogén, antioxidáns, sejtvédő, sebgyógyulást elősegítő. Fogyaszthatjuk a bogyókból készült szörpöt, szirupot, illetve a lekvárját is.
- C-vitamin: téli időszakban, de különösen fertőzések esetén akár 4-5000 mg C-vitamint érdemes fogyasztani. Ekkora dózisoktól nem lesz bajunk, hisz a C-vitamin vízben oldódó vitamin és a szervezetünkbe került felesleges mennyiség a vizelettel távozik. Szent-Györgyi Albert, a C-vitamin felfedezője, például napi 10.000 mg C-vitamint szedett élete végéig.
- D3-vitamin: az utóbbi években derült ki, hogy a D3-vitamin rendszeres fogyasztásával is lehet erősíteni immunrendszerünket és kevesebb téli fertőzésre számíthatnak azok, akik rendszeresen pótolják szervezetükbe ezt a zsírban oldódó vitamint. Gyermekeknek napi 1000 NE, felnőtteknek napi 2000 NE javasolt. Aki súlyosabb betegségben szenved, érdemes akár napi 3-4000 NE D3-vitamint is fogyasztania.
- BioBran: egy japán gyógyszercég által kifejlesztett, a természetes védekezőképesség megerősítését szolgáló, természetes alapanyagú, klinikailag tesztelt kiváló termék. Bizonyítottan megnöveli a Natural killer sejtek, azaz a Természetes ölősejtek aktivitását, mely sejtek feladata a szervezetünkbe bekerült idegen anyagok, így pl. a vírusok kiiktatása a keringésünkből. Napi 500 mg-os adagban (napi 2 tabletta) érdemes téli időszakban, kúraszerűen használni.
A gyakran betegeskedőknek érdemes megerősíteniük immunrendszerüket, ui. minél erősebb az immunrendszerünk, annál nagyobb esélyünk van a téli influenza és egyéb vírusos, bakteriális betegségek megelőzésére ill. az azokból történő gyorsabb gyógyulásra. Emellett persze nagyon fontos a egészséges táplálkozás is! Téli időszakban feltétlenül együnk sok zöldséget és gyümölcsöt, mely a szervezetünk számára fontos vitaminok, ásványianyagok, nyomelemek forrásai.
Minden kedves olvasónknak influenza mentes telet kívánok!