Mit egyen a daganatos beteg?
Nagyon sok daganatos beteg kérdezi meg tőlem a rendelőben, hogy mit szabad és mit nem szabad fogyasztania. A teljesség igénye nélkül most csak a daganatos betegek táplálkozásának alapjait gyűjtöttem össze ebben az összeállításban. Ezek megszívlelése nemcsak a már kialakult daganat esetében, hanem megelőzés céljából is mindenkinek tanácsos. A betegség stádiumának megfelelően a javasolt étkezés is változik!
A daganatos betegek táplálkozásának diétás alapelvei a következők egy általánosan jó állapotban lévő beteg esetében ill. daganatos betegségből történő felépülést követően:
- Fehér lisztes és cukros ételek, italok bevitelének radikális csökkentése, elhagyása javasolt.
- Fehér cukor helyett stevia, kicsi méz javasolt.
- Kizárólag teljes kiőrlésű vagy egyéb (pl. lenmagliszt, szőlőmag- és kendermagliszt) lisztekkel készült ételek fogyasztása.
- Vörös húsok mellőzése – főleg gyomor és bélrendszeri problémák esetében!
- Sok hal fogyasztása javasolt a magas omega-3 tartalom miatt.
- Lúgosító élelmiszerek, főleg zöldségek és köles rendszeres bevitele. Naponta 5 alkalommal egyen zöldséget, gyümölcsöt.
- Sok bogyós gyümölcsöt fogyasszon, főleg vörös és piros bogyósat, mert ezek rezveratrol-tartalma magas. A rezveratrol pedig hatékony sejtvédő antioxidáns. A rezveratrollal kapcsolatos legfrissebb kutatási eredmények alapján talán az egyik legkiemelkedőbb védő hatása ennek az anyagnak bizonyított. A szőlőmag- és héj őrlemény napi szinten való fogyasztása joghurtba, kefirbe keverve naponta ajánlott.
- Brokkoli, cékla, káposztafélék, sárgarépa rendszeres, napi szinten történő fogyasztása ajánlott.
- Gyakran használjon kurkumát, gyömbért, fahéjat ételei ízesítésére. A kurkumát érdemes kapszulázott formában rendszeresen is fogyasztani.
- Naponta igyon céklalevet, sárgarépalevet.
- Alacsony zsírtartalmú tej- és más tejtermékek (sajt, túró, joghurt, kefir, tejföl) fogyasztása javasolt.
- Szőlőmagolajat használjon napi szinten pl. saláták ízesítésére. A hidegen sajtolt lenmagolaj, tökmagolaj akár többször is kerüljön fogyasztásra.
- Füstölt, pácolt ételek elhagyása javasolt, főleg bélrendszeri daganatok esetében (pozitív családi anamnézis esetében is).
- Gyors-éttermi és félkész ételek mellőzése.
- Sütéshez, főzéshez pl. kókusz-zsírt használjon, a hidegen sajtolt olajokat utólag tegye az ételekhez, salátákhoz.
- Kerülje a sok sófogyasztást.
- Az alkohol fogyasztást felejtse el teljesen.
- Igyon sok zöld teát, mely igazoltan daganatnövekedés-gátló hatású.
- Tartson rendszeresen zöldség-gyümölcsnapokat.
- Ganoderma gyógygomba (ha lehet, a bio ganodermát válasszuk) beépítése a napi táplálkozásba, belekeverve az ételekbe, mint pl. joghurtba, kefirbe, vagy tea formájában.
- Kávét max. egyet szabad inni, azt is inkább reggel, itt is érdemes az egészségesebb bio ganodermás kávét választani.
- Lehetőség szerint tisztított vizet fogyasszon, és a zöldség-, gyümölcsleveket is azzal hígítsa, a gyógyteákat abból főzze.
Azokban az esetekben, mikor a betegség már előrehaladott állapotban van, a szervezet legyengült, a beteg sokat veszít testsúlyából a szervezet erősítése, roborálása a fő cél!