SUGÁRKEZELÉS – Jótékony és káros hatások
A sugárkezelés a daganatos betegek esetében a második leggyakrabban alkalmazott terápiás eljárás, ám bizonyos rákfajtáknál elsődleges gyógymódként önmagában is eredményesen használják: ilyen például, a méhnyakrák, bőrrák és a gégerák.
A radioterápia nagyjából 100 éves múltra tekint vissza, és az utóbbi két évtizedben rohamosan fejlődött. Ma már az orvostudományban olyan technikai eszközök állnak rendelkezésre, amelyekkel hatékonyan lehet gyógyítani a rákos daganatokat és meggátolni, visszaszorítani a daganatnövekedést, éppen ezért számos daganattípus esetén eredményesen alkalmazzák a gyógyításban. A legtöbbször műtét után javasolják az esetlegesen megmaradt rosszindulatú sejtek elpusztítására.
Az utóbbi évtizedekben rendkívül nagy előrehaladás történt a ráksejtek és normál szövetek sugárérzékenységének és sugárérzékenységében mutatkozó különbségeknek megértése terén. A sugárterápiának új technikája és stratégiája alakult ki, amelyek új és hatásosabb sugárforrások kifejlesztését tették lehetővé. Ennek eredményeként ma már nagy dózisú besugárzás irányítható a mélyen fekvő rákos szövetekre is, a normál szövetek minimális sugárhatásnak való kitétele mellett. Ennek következtében a besugárzást bizonyos rákféleségek esetében elsődleges gyógymódként is egyre gyakrabban és eredményesebben alkalmazzák önmagában is, pl. méhnyakrák, bizonyos fej-nyaki rákok, gégerák stb. esetében. Sebészi és kemoterápiás kezeléssel kombináltan pedig még gyakrabban kerül alkalmazásra.
Hogyan működik a radioterápia?
Az ionizáló sugárzás (általában gamma sugárzás) az élő sejteket károsító hatású. A sugárzás a DNS károsításával gátolja a sejtosztódást. Egy daganat esetében a cél a daganatos sejtek elpusztítása, ám kivédhetetlen, hogy közben ép sejtek is elpusztuljanak.
Az orvos a daganat típusa és elhelyezkedése szerint meghatározza a besugárzás dózisát és adagolását. A besugárzás két féle lehet: történhet külső sugárforrásból vagy belső sugárforrásból, közvetlenül a beteg szervezetébe. Külső sugárforrás esetén a beteg egy elkülönített szobában, más néven egy besugárzó helyiségben van. Ilyenkor az adott területre irányítják a sugarakat.
A belső sugárforrást közvetlenül a rákos területbe szúrt tűben helyezik el. A besugárzást egyes műtétek előtt is alkalmazzák, hogy visszaszorítsák a daganatot, illetve csökkentsék annak méretét.
Milyen mellékhatásai lehetnek?
Az ionizáló sugárzás a kezelt területen belül minden sejtet egyaránt roncsol. Ennek lehetnek mellékhatásai, melyeket az orvosok két féle kategóriába sorolnak: akut és késői típusú reakciókat különítenek el. A mellékhatások általában a kezelés befejezése után néhány héten belül elmúlnak, ám előfordul, hogy tovább tartanak. A leggyakrabban előforduló mellékhatások a bőr- és nyálkahártya-elváltozások, a fáradékonyság és az étvágyvesztés.
A fáradékonyság az egyik leggyakrabban előforduló panasz sugárterápia kapcsán. Fontos, hogy a beteg a besugárzás alatt minél többet pihenjen, hiszen a szervezet a besugárzás folyamán a szokásosnál több energiát használ fel és veszít, ezért a besugárzásban részesülő beteg igen fáradtnak érezheti magát. Ezen idő alatt nem javasolt a megerőltető fizikai munka,valamint az extrém sportolás. Ez a fáradtság a kezelés befejezése után még 4-6 hétig is eltarthat. A fáradékonyságot enyhíthetjük olyan gyógyteák, gyógynövényes kivonatok fogyasztásával, melyek erőnléti állapotunkat fokozzák, szervezetünket erősítik.
A bőrpanaszok több formában jelentkezhetnek: a bőr vörössé, szárazzá, később barnásan elszínezetté válhat. A kezelt bőrfelülettel finoman kell bánni: ne dörzsöljük, ne vakarjuk. Kerüljük a szoros ruhákat, helyettük inkább bő, puha anyagokat viseljünk.
A besugárzott bőr ápolására nagyon oda kell figyelnie a betegnek. Ha lehet, kerüljük a különféle krémek, dezodorok használatát. Ha még is szeretnénk használni, érdemes bio minősített, káros adalékanyagoktól mentes, gyógynövényes bőrápolókat használni.
Étkezési, emésztési problémák léphetnek fel. Fontos, hogy fehérjében, vitaminokban gazdag ételeket fogyasszunk, mert nem ajánlott fogyni a kezelések közti időben. Az étkezés során fellépő nyelőcsövi fájdalom természetes, így ilyenkor pürés és folyékony élelmiszereket fogyasszunk. Ezek lehetnek turmixok, gyümölcsökből készült pürék. Házi készítésű joghurtok, kefírek fogyasztása is jótékony hatású lehet.
Szájüregi fájdalom érezhető, mikor a fej és nyak területét érinti a besugárzás. Ilyenkor szájnyálkahártya-gyulladást, nyelési nehézségeket, illetve hányingert okozhat.
Tilos a dohányzás és az alkoholfogyasztás. Az erősen fűszerezett, kemény állagú ételek, mint a nyers zöldségek, kekszek, dió és mogyoró-félék fogyasztása nem ajánlott.
Vitaldepo TIPP a bőrpanaszok természetes enyhítésére külsőleg: Gabolexin gél